Predchádzajte tepelným stratám v domácnosti!

1.Izolácia
Izolácia vášho domu je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť účet za energiu a urobiť váš dom teplejším a pohodlnejším. Teplý vzduch môže unikať z vášho domu zo všetkých smerov vrátane strechy, stien, podlahy, okien a dverí, čo znamená plytvanie energiou, za ktorú platíte. Niektorí dodávatelia energií poskytujú rôzne granty, musíte však splniť určité kritériá na ich získanie. Ďalšie informácie sú k dispozícii na webových stránkach jednotlivých dodávateľov.

pokoj
 
2.Komíny
Nepoužívané komíny sú ďalším zdrojom úniku tepla. Ak používate komín, na zabránenie úniku tepla môžete použiť odnímateľný komínový balón. Je to vhodné, keď práve nekúrite. Ak komín nevyužívate vôbec, stojí za zváženie dať si ho uzavrieť profesionálom.

topení
 
3.Okná
Tesnenie okolo okien je skvelým riešením. Tiež chráni priestor medzi okenným rámom a okolitými stenami pred prasknutím. Ak je to tak, skúste použiť aj tmel na odstránenie medzery.
 
4.Dvere
Takéto tesnenie je vhodné použiť aj v prípade dverí, a to zvonku aj zvnútra. Medzeru medzi dverami a podlahou môžete vyplniť špeciálnou kefou pod dvere alebo teda rôznymi tesneniami.
 
5.Sací ventilátor s časovačom
Ak máte v kúpeľni alebo v kuchyni sací ventilátor bez časovaču, riskujete, že bude nevyužitý a vychladí vám dom. Ventilátor s časovačom sa vypne automaticky a odstráni toto riziko.
 
6.Odvzdušnite radiátory
Vzduch zachytený v radiátoroch zabraňuje ich efektívnemu fungovaniu. Ak je váš radiátor chladný na niektorých miestach, najmä na vrchu, je to znamenie, že radiátor potrebuje odvzdušniť. Uvoľnite preto vzduch a tým zabezpečíte, že váš vykurovací systém bude pracovať naplno.

dveře
 
7.Polička nad radiátorom
Polička umiestnená tesne nad radiátorom pomáha vydávať teplo smerom dopredu do miestnosti, a naopak zabraňuje mu stúpať smerom nahor k stropu. Väčšina predajní má na sklade tieto účelovo vyrobené police, ktoré sa okrem iného, ľahko inštalujú.