Fakt, že USA sú zemou s najvyššou návštevnosťou kín a teda i najväčším finančným ziskom pre filmový priemysel, ten Vás zrejme neprekvapí. Zaujímavá je informácia, že druhou zemou v poradí je Čína.
Zaujímavejší je však spoločenský a politický rozdiel týchto dvoch zemí, kedy aj premietanie filmov má svoju inú podstatu, podobu, zmysel, či účel.  Viditeľne rozdielna je aj samotná kultúra, avšak takisto aj podstata využitia kultúry, konkrétnejšie spomenuté kiná.

vlajka

•         Tento rok má byť v Číne vyhradených až 5000 kín, v ktorých budú vysielané filmy s patriotickou tématikou čínskych hrdinov.
Niekto v tom možno vidí propagandu, niekto možno národnú a morálnu uvedomelosť navzdory dnešnému skazenému svetu plného brakov, niekto v tom zasa vidí zábavu či kultúru.

Asi už viete, že nepôjde o „typické kiná“ plné filmov o amerických neskrotných policajtoch, kedy dvaja „cool poliši“ so slnečnými okuliarmi zničia celú armádu teroristov či mafiánov, v kine asi nezbadáme ani americké komédie, v ktorých behajú chlapi v sukni, či nič podobné.

demonstrace

•         Vysielanie 5000 kín bude zamerané čisto len na čínske filmy bez nejakého vplyvu Hollywoodu.
Avšak možno bude prekvapením, že minulý rok boli čínski diváci nadšení z vysielania filmu  Wolf Warror 2. Film je natočený moderným spôsobom, ide o napínavý thriller, ktorý má však už spomenutú čínsku nacionalistickú podstatu. Práve tento film bol jedným z hlavných dôvodov celoročnej vysokej návštevnosti kín v tejto krajine. Z tohto dôvodu sa má v tomto roku podniknúť krok k vyhradeniu spomenutých 5000 kín na filmy takéhoto a podobného razenia.

vietnam

Každý film však musí pred vysielaním prejsť kontrolou komunistickej strany, výnimkou nebol ani Wolf Warrior 2. Filmy musia byť z ich pohľadu vhodné, mali by obsahovať podobnú tému, vyhnúť sa propagácii „amerických slobodných hrdinov“, propagovaniu drog, homosexuality, či nemravným sexuálnym scénam celkovo. Teda dosť veciam, ktoré nám prináša Hollywood.