„Mačka je najčastejší prenášač toxoplazmózy!“ Naozaj?


Naozaj sa od mačiek nakazíme toxoplazmózou? Nemožné to nie je, no napríklad taký  tatársky biftek je omnoho nebezpečnejší. Aj napriek tomu sa mnoho ľudí týmto zvieratám stráni, a to práve z tohto dôvodu. Poďme teda veci uviesť na pravú mieru.

mourek
 
Hlodavce, vtáky a neuvarené mäso sú nebezpečnejšie
 
Toto ochorenie spôsobuje parazit, ktorý napáda všetky stavovce. Najčastejšími obeťami sa stávajú vtáky a hlodavce. Dôvod prečo sa nakazí mačka je ten, že zožerie nakazené zviera, keďže ide o bežnú korisť našich šeliem. Pokiaľ teda chováte mačky výlučne v interiéri, riziko nákazy je minimálne. Na očkovanie by ste nemali zabúdať vtedy, keď kŕmite surovým mäsom a samozrejme aj v prípade, že vaše zvieratá chodia vonku a majú možnosť loviť. Vtedy totiž nemáte možnosť zistiť, čo všetko sa do papule vášho miláčika dostane.
 
Aj keď všeobecne prevláda názor, že mačky toto ochorenie prenášajú najčastejšie, nie je to vôbec pravda. Podľa dostupných štatistík sa omnoho viac osôb, nakazí po konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa. reč je hlavne o pokrmoch ako tatársky biftek, alebo krvavé stejky.
 
Rizikové skupiny
 
Toxoplazmóza nie je v skutočnosti žiadnym smrteľným ochorením. V prípad tehotných žien je samozrejme ohrozený plod. Pokiaľ však nečakáte dieťa a netrpíte inými závažnými ochoreniami, po nakazení parazitom, o tom nemusíte ani tušiť. Choroba jednoducho prejde  bez príznakov a následne sa stávate imúnnymi.

mačka
 
Nakaziť sa dá, ale ťažko
 
Veľkým omylom je aj to, že sa nakazíme keď budeme mačky hladkať. Parazit sa po prvé rozmnožuje trusom. Po druhé, nakaziť sa môžeme až z trusu staršieho ako dvadsaťštyri hodín, ktorý by sme navyše museli dostať priamo do tráviacej sústavy, teda ho zjesť. Ak teda patríte k rizikovým skupinám, ktoré sme spomenuli vyššie a chováte mačku, opatrnosť je na mieste. Napríklad pri čistení záchodov používajte rukavice a po hre s mačkou si dobre umyte ruky. Inak sa však tohto ochorenia naozaj nemusíte obávať. Aspoň čo sa mačiek týka.