Veľa ľudí sa žiaľ stretáva s pocitom ťažkých nôh a ich bolesťou. A možno ide o ťažkosti, ktoré sa stupňujú a obťažujú vás čoraz intenzívnejšie. Ak sa k tomu na nohách ešte tvoria viditeľné „metličky“, ide o tendenciu alebo priamo o vznik ochorenia, akým sú kŕčové žily na nohách.

Poznávacím znakom následne vedia byť aj nepríjemné kŕče v nohách pri nočnom spánku či pocitový tlak pri dlhom státí. Začína to pritom ako estetická vada, ktorú sa možno snažíme maskovať dlhými nohavicami, čo ale nestačí. Je odporučená odborné liečba a následne účinné kroky k tomu, aby sa tento problém čo najrýchlejšie odstránil. V opačnom prípade bude stále intenzívnejší a hrozí zápal kŕčových žíl.

žena v posteli, bolesť

Takýmto viditeľným žilkám sa odborne vraví tiež varixy a nie sú len neželanou estetickou súčasťou, ale tiež faktorom, ktorý bráni zdravému systému toku krvi. To vedie k stagnácii odkysličenej krvi a výsledkom sú dotyčné prejavy a s nimi vyššia tendencia k vzniku zápalov, bolestí a sfarbenia kože na postihnutom mieste. S týmto stavom sa stretáva pomerne vysoké percento populácie, pričom jedným z faktorov je vysoký vek, no postihuje takisto deti, či mužov a ženy v strednom veku.

nohy, dažďová voda

Kde je príčina?

Ako bolo spomenuté, vek je len jedným z faktorov a vôbec nemusí byť zásadný. Sú tu aj ďalšie, v ktorých sa možno nájdeme viacerí. Spomeňme napríklad sedavé zamestnanie alebo nekomfortnú polohu pri práci, pravidelné fajčenie či nadváhu. U žien je to však takisto dôsledok užívania hormonálnej antikoncepcie alebo tehotenstvo.

Aké sú riešenia?

Zbaviť sa vyššie opísaných faktorov. Samozrejme navštíviť lekára a podstúpiť odbornú liečbu. Tá môže byť medikamentózna (skvalitnenie stavu cievnej steny) alebo chirurgická (klasická operácia alebo odstránenie laserom). Do povedomia sa však dostáva aj odstránenie kŕčových žíl ultrazvukom, kedy ide o moderný a prakticky bezbolestný proces.