Európske akcie v stredu vzrástli, pretože neuspokojivé údaje o zamestnanosti a komerčných údajoch v USA podporili očakávanie voľnejšej menovej politiky. Obchodovanie bolo ľahké pred 4.júlom v USA, kde sú trhy zatvorené.
Platobný procesor ADP oznámil, že americké spoločnosti najali v júni 102 000 pracovníkov, čo je menej ako 140 000 pracovníkov, ktorých odhaduje anketa Reuters. Nevýrobný PMI ISM tiež minulý mesiac klesol na 55,1, čo je najnižšia úroveň za takmer dva roky, čo signalizuje pomalší rast naprieč odvetviami, ako sú nehnuteľnosti, maloobchody, financie a stavebníctvo.

socha svobody.jpg

„Tento súbor správ opäť potvrdzuje spomalenie americkej ekonomiky a vysvetľuje, prečo sa Fed zdá byť pripravený začať znižovať úrokové sadzby čo najskôr, „povedal Konstantinos Anthis, vedúci výskumu ADSS.
Nominácia šéfky MMF Christine Lagarde, ktorá sa stala budúcou prezidentkou Európskej centrálnej banky, tiež podnietila pozitívny sentiment. Podpora Eu rady zo strany Lagarde, ktorá ocenila ochotu súčasného prezidenta ECB Maria Draghiho ktorý má zasiahnuť na trhoch, zvýšili sa aj nádeje obchodníkov na nižšie úrokové sadzby.
„Nominácia Christini ako náhradníka pre Draghiho poukazuje na pokračujúce uvoľňovanie menovej politiky ECB ako prostriedok na oživenie rastu v regióne, čo ďalej podporuje holubicu,“ dodala Anthis.

americká vlajka.jpg

Nadšenie trhu však bolo tlmené najnovšími útokmi prezidenta Donalda Trumpa na Eu a Čínu.
„Cn a Eu hrajú veľkú hru na manipuláciu s menou a čerpajú peniaze do svojho systému, aby mohli súťažiť s USA,“ povedal Trump v stredu. „Mali by sme sa rozprávať alebo pokračovať v tom, že by sme mali byť figuríny, ktoré sedia a zdvorilo sledujú, ako ostatné krajiny naďalej hrajú svoje hry – ako tomu bolo po mnoho rokov!“.
Pripomienky prezidenta spolu s obchodnými spormi s Cn a Eu a rastúcim napätím s Iránom sa týkali Michaela Everya, hlavného ázijsko-pacifického stratéga v Rabobank.