Rozvíjajúca sa krypto-menová sieť od firmy Facebook prinesie nové otázky pre spoločnosť a vládu, ktoré potrebuje dôkladné preskúmanie, uviedol v utorok vyšší predstaviteľ britského finančného dohľadu.
Facebook Inc minulý mesiac predstavil svoju digitálnu mincu Libra, čo vyvoláva bezprostredné obavy z jej potenciálneho vplyvu na súkromie zo strany zákonodarcov a regulátorov na celom svete.

facebook.png

„Veľkosť a rozsah Libry bude pre firmu a vládu klásť otázky všeobecnejšie o tom, čo je v tomto priestore priestore prijateľné a žiaduce“, povedal Christopher Woolard, výkonný riaditeľ stratégie a hospodárskej súťaže na úrade pre finančné správanie.
„Historicky to mohlo byť odvetvie, ktoré žilo podľa mantry rýchlo sa pohybovať a zlomiť veci, ale otázky, ktoré tu boli položené, si vyžadujú hlboké zamyslenie“ povedal Woolard na konferencii na univerzite v Cambridgi.
Facebook bude pravdepodobne čeliť bezprecedentnej regulačnej kontrole nad menou, ktorá plánuje začať do konca júna 2020. Minca by označila vstup so sociálneho giganta do jednej z najmenej regulovaných oblastí financovania.
Reakcia domácich a medzinárodných finančných regulátorov a bitcoinové úrady na projekt bude mať zásadný vplyv na jeho vyhliadky.

bitcoin.jpg Hoci niektorých, vrátane FCA, povedali že sa stretli s gigantom, aby diskutovali o pláne, ale stále existuje mnoho otázok o tom, ako bude fungovať.
Projekt minulý týždeň čelil rastúcej  pozornosti, keďže Európski centrálni bankári a regulátori požadovali podrobnejšie informácie o bitcoine.
Rozhodujúce rozhodnutia o takýchto projektoch majú zákonodarcovia, varovala Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), zastrešujúca skupina pre centrálne inštitúcie. Politici musia rýchlo koordinovať regulačné reakcie na nové riziká, keďže gigant a ďalšie technologické firmy sa presunuli do financií, informovali BIS minulý mesiac.