Umývadlo neodteká, v odtoku zvláštne buble a po kúpeľni sa šíri hrozný zápach. Ak ste dali svojej kanalizácii zabrať a teraz vás neposlúcha, je na čase zavolať profesionálnu pomoc. Je dosť pravdepodobné, že sa potrubia vášho domu alebo bytu zaniesli nečistotami. Buď časom alebo kvôli tomu, že ste nezodpovedne púšťali dolu potrubím čokoľvek, čo sa nezmestilo do koša. Aj potrubia kanalizácie potrebujú pravidelnú starostlivosť. Nechceme predsa zbytočne vyhadzovať peniaze za prasknuté a zničené potrubie. Netreba toho robiť veľa, len si ho z času na čas nechať prekontrolovať alebo prečistiť.

vana

Profesionálnych postupov čistenia kanalizácie je niekoľko. Najbežnejšie je krtkovanie – mechanické alebo vysokotlakové. Mechanické je do interiéru vhodnejšie, nedochádza k znečisteniu okolitého prostredia. Pri krtkovaní sa používa špeciálny stroj so sondou, na ktorú sa nasadí nadstavec podľa potreby. Sú to rôzne špeciálne kefy na rozličné druhy špiny a usadenín. Takýmto spôsobom sa uvoľní prípadná blokáda potrubia. Odpadová rúra sa môže aj frézovať, to znamená, že dochádza k prečisteniu celého povrchu vnútra trubky. Vysokotlakové čistenie je efektívnejší spôsob čistenia kanalizácií, kedy sa použije sila tlaku vody na prerazenie nečistôt. Takto sa vyčistia aj steny potrubia, máte teda dve služby v jednom kroku.

Nastroje

Ďalší zdravotný zákrok, ktorý sa dá pre vašu kanalizáciu urobiť, je monitoring potrubia. Môže sa uskutočniť pred alebo po krtkovaní. Jeho cieľom je prekontrolovať stav kanalizácie a odhaliť príčiny zle fungujúcich odtokov – blokády, mieru znečistenia, stav potrubia zvnútra. Monitoring sa robí kamerovým systémom a je veľmi nápomocný ako prevencia a aj ako riešenie. Keď sa lokalizuje presné miesto, kde sa problém nachádza, častokrát sa tým predíde zbytočnému kopaniu alebo vŕtaniu do kachličiek.