Slovo barok pravdepodobne vzniklo zo slova, ktoré znamenalo perla nepravidelných tvarov. Takouto perlou rakúskej monarchie sa stala aj Mária Terézia. V období baroka vznikali hlavne rôzne chrámy a výstavby, ktoré sú charakteristické pre túto dobu. Svoj vplyv mala v celom živote rôznych ľudí tak ako každý kultúrny a spoločenský štýl.

baroko

V baroku sa často do popredia dostávali rôzne povery o čarodejníctve, vampirizme a podobných nezmysloch. Takouto poverou utrpela aj istá grófka, ktorá po smrti svojho manžela ochorela nevyliečiteľnou chorobou. Lekári nedokázali zistiť, čo jej je a preto ju obvinili z toho, že je vampírka. Tradovalo sa, že vampír uhryzne človeka a ten pomaly umiera. Po tom ako umrie sa zmení aj on na vampíra.

Prispieval k tomu ešte fakt, že na svojom hrade grófka chovala vlkov, ktorých mlieko ju malo vyliečiť. Práve o vlkoch sa hovorilo, že vampíri sa cez deň premenia na vlka. Okrem toho bola táto grófka chorobne biela, čo jej k popularite a zaradeniu k vampirizmu ešte pomohlo.

Zomrela v obrovských bolestiach. Hneď po smrti jej vykonali pitvu a v oblasti podbruška jej našli nejaký výrastok vo veľkosti detskej hlavy. Grófka mala rakovinu. To však v tej dobe nevedel nikto určite, preto jej počas pitvy vybrali srdce a zničili ho. To bolo namiesto toho, aby jej rituálne prebodli srdce dreveným kolom. Bez srdca sa nemohla stať vampírkou.

kostel

Jej pohreb bol tajný a konal sa v noci. Dodnes sa presne nevie, či ju naozaj pochovali alebo ju umiestnili niekde inde ako na posvätné miesto, kde mala byť údajne pochované. Vlastný syn jej neprišiel na pohreb. Bolo tam len veľmi málo ľudí. Jej hrob však vyzerá byť dostatočne zabezpečený pred tým, aby sa z neho mohla dostať von prípadne keby sa stalo spomínanou vampírkou.

Vampirizmus a čarodejníctvo boli v tých dobách veľmi populárne a mnohí ľudia boli krivo obvinení práve z týchto vecí. Cirkev sa za toto obdobie v dejinách hanbí, pretože napáchala príliš veľa škody na bezbranných ľudských životoch, ktoré za to vôbec nemohli.