Dnešná doba prináša veľmi konzumnú spoločnosť a teda aj spoločnosť, ktorá všetkým plytvá a nie je naučená šetriť. Je však dôležité šetriť ak je to možné a neplytvať všetkým len tak. Vždy je dobré si nejaké peniaze ušetriť a odložiť si ich na nejaké iné veci, ktoré sú pre vás viac potrebné.

světlo

Šetrite elektrinou

Elektrina patrí neodmysliteľne k naším životom. Nevieme si už ani len predstaviť fungovať bez nej. Keď nám náhodou odstavia na pár hodín prísun energie, tak netrpezlivo čakáme kedy ju znovu zapnú. Ako ňou teda šetriť? Najjednoduchším spôsobom ako šetriť elektrickou energiou je svetlo. Priznajte si koľko krát ste mali zasvietené v každej jednej izbe. Niekedy si to ani neuvedomíme. Odídeme z izby a zabudneme vypnúť svetlo. Druhá vec kedy taktiež plytváme elektrinou je zapnutá televízia, notebook a ďalšie zariadenia. Skúste si vyčleniť čas kedy budete naozaj televíziu pozerať a nenechávajte ju zapnutú len tak. Budete milo prekvapený koľko dokážete ušetriť!

úspory

Šetrite peniazmi

Je neskutočne veľa spôsobov ako ušetriť peniaze. Pre každého je to iné, pretože každý človek preferuje a nakupuje iné veci. Preto prinášam pár univerzálnych rád.
1. Urobte si rozpočet na mesiac
Ak viete koľko môžete na danú vec minúť bude pre vás ľahšie neprečerpať rozpočet a ušetriť si nejaké peniaze.
2. Nenakupujte hladný
Je to trochu vtipné ale aj pravdivé. Ak ideme do potravín hladný nakúpime dva krát toľko vecí, ktoré vo výsledku ani nepotrebujeme a nakoniec skončia v koši.
3. Nenoste pri sebe veľa peňazí
Ak niekam idete či už na výlet alebo len tak do mesta, nikdy pri sebe nenoste viac ako naozaj potrebujete. Verte mi, že pravdepodobne všetko miniete, pretože vás určite niečo naláka. V tomto prípade nechajte doma aj kreditné karty!

oči

Šetrite zrakom

V neposlednom rade si šetrite aj svoj zrak, ktorý je dôležitejší ako čokoľvek. Čo tým myslím? Ako šetriť zrakom? Úplne jednoducho!
1. Čítajte pri dennom svetle
Neviete si ani predstaviť ako namáhate svoje oči keď čítate pri umelom osvetlení. Nehovoriac o tom, že mnohokrát nemáte ani vhodné osvetlenie a zrak je vystavovaný veľkej záťaži.
2. Nepozerajte dlho do počítača, tabletu, mobilu
Táto vec nášmu zraku škodí úplne najviac. Koľko hodín denne strávite pozeraním televízie? Koľko pozeraním do mobilu? Ušetrím vám počítanie. Je to veľmi veľa času! Skúste to trochu obmedziť a uvidíte že sa vám za to váš zrak odvďačí.