Bez spánku sa jednak nedá existovať, jednak ešte asi nie je na svete človek, ktorý by dokázal nespať. Ľudské telo ho potrebuje od narodenia. Už malé dieťa spí prevažnú časť bežného dňa.

miminko

Hovorí sa, že dieťa počas spánku najviac rastie. A aby sme boli ešte konkrétnejší, najlepšia fáza rastu je medzi dvadsiatou až dvadsiatou druhou hodinou.
Novorodenec spí azda najdlhšie. Celkový počet hodín strávených sladkým snením je zhruba šestnásť až dvadsať hodín. Samozrejme k tomu by sme my rodičia mali deťom aj dopomôcť. Či už dojčením, kolísaním alebo inou technikou uspávania.
Dojča v rozmedzí troch až štyroch mesiacov spí okolo pätnásť hodín denne. Čiže rastom dieťaťa sa aj čas spánku pomaly skracuje.

Treba dbať na to, aby si dieťa zvykalo na rozdiel medzi dňom a nocou a aby tieto rozdiely vedelo odlíšiť.
Postupne až do obdobia jedného roku veku by si bábätko malo pospinkať asi štrnásť až pätnásť hodín denne. A po dovŕšení dvoch rokov sa čas znižuje opäť o ďalšiu hodinu. V tomto období už naše milované poklady bývajú často veľmi aktívne, čo má za následok boj s potrebou spánku. Pokiaľ ho necháte tak, „odvďačí“ sa vám nervozitou, uplakanosťou a vás to unaví ešte viac. Preto je veľmi dôležité vytvoriť si s ním akýsi rituál, pri ktorom postupne pochopí, že teraz už má ísť spať.

spící miminko

Predškoláci a začínajúci školáci už majú dobu spánku v priemere desať až jedenásť hodín. Večer si napríklad pozrú rozprávku, navečerajú sa a šup do postele. V tomto veku ú však už deti prevažne šikovnejšie, múdrejšie a vedia, že majú spinkať, aby sa na druhý deň cítili fit, alebo aby bolo v škole sústredené.
Spánok je potrebný na regeneráciu mozgovej činnosti. Je síce pravda, že mozog nikdy nespí, no vysiela signály všetkým končatinám a celému krvnému obehu. A celý tento ľudský proces si zaslúži každý deň poriadny oddych. A preto ho treba dopriať nielen sebe, ale hlavne deťom, ktoré nám potrebujú rásť a poznávať každý deň niečo nové.