Viete o tom, že okrem Edinburghu, hlavného mesta Škótska, existuje ešte jedno mestečko s rovnakým názvom a nachádza sa na najodľahlejšom ostrove južného Atlantiku?
Osada Edinburgh of Seven Seas na ostrove Tristan da Cunha bola postavená na úpätí aktívnej sopky Queen Marys Peak. Meno dostala podľa princa Alfréda, vojvodu z Edinburghu, ktorý ostrovček navštívil v roku 1867.

suvenýr

Za svoj objav ostrovček vďačí portugalskému admirálovi plaviacemu sa do Indie, ktorý ho zahliadol už v roku 1506. Niekoľko storočí potom ostrov fungoval ako základňa zásobujúca obchodné lode holandskej Východoindickej spoločnosti smerujúce do Ázie. Po otvorení Suezského prieplavu však ostrov nakoniec stratil svoj strategický význam a jeho izolácia sa ešte viac prehĺbila.
Napríklad až do druhej svetovej vojny bol jedinou používanou menou na ostrovezemiak. Ostrovania túto plodinu používali ako výmenný prvok a vymieňali ho za strategické komodity ako boli drevo, čaj či káva.

Dnes je ostrov domovom rodín pôvodných prisťahovalcov, ktorí ho osídlili po jeho objavení. Tvorí ho približne 250 ľudí a zaujímavosťou je, že skladba priezvisk sa nemení už dlhé desaťročia: Glass, Swain, Green, Rogers, Hagan, Squibb, Repetto a Lavarello. Komunita má aj svojho lekára, kvôli zubárovi alebo optikovi však treba počkať pár mesiacov alebo zaletieť na najbližší ostrov Svätej Heleny, ktorý je vzdialený „iba“ 2173 km.

vlajka

Život na tomto drobnom ostrove plynie skutočne veľmi pomaly a pokojne. Mnoho aktivít sa často týka celého spoločenstva, sviatky a oslavy sú významnými medzníkmi počas roku vrátane svadieb a narodení detí.
Asociácia ostrova Tristan da Cunha spravuje a spája komunitu zo širším svetom, vydávajú dokonca vlastnú poštovú známkucenenú medzi zberateľmi a publikujú vlastný informačný bulletin.

hory

Flóra a fauna je typická pre túto oblasť. Hojne sa tu vyskytujú tučniaci, víchrovníky, pomorníky, majestátne albatrosy, veľryby a celé kolónie tuleňov. Na ostrove je zachovaných aj 7 ohrozených endemických populácií vtáctva. Pre mnoho druhov živočíchov migrujúcich do severného Atlantiku tvorí ostrov dôležitú zastávku na ceste.