Vykurovacia sezóna sa blíži nenávratnou rýchlosťou a pokiaľ ste už v lete nezačali riešiť zmenu zdroja tepla vo vašej domácnosti, pravdepodobne je už na to trochu neskoro. Vykurovanie domu je otázka, ktorú rieši každý z nás pri stavbe nového alebo rekonštrukcii starého domčeka. V súčasnosti je na trhu niekoľko možností, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody, no to, ktorý typ si vyberiete samozrejme závisí aj od iných faktorov, ako je napríklad umiestnenie vášho domu vzhľadom na svetové strany, oblasť, v ktorej sa nachádza, projekt domu a podobne. Poďte sa spolu s nami pozrieť na možnosti vykurovania domu a tiež tipy, ako pri vykurovaní ušetriť čo najviac peňazí.

inteligentní domácnost

Klasické i moderné druhy vykurovania domu

V domoch je najčastejšie využívaným typom vykurovania kotol. Nie je však kotol ako kotol, pretože existuje obrovské množstvo na rôzne typy palív, ktoré sa ďalej líšia aj výkonom či komfortom pri obsluhe. Najlacnejšou cestou je vykurovanie plynom, avšak je možné iba v oblastiach, kde je na plyn zavedená prípojka. Modernejším variantom vykurovania domu je tepelné čerpadlo, ktoré čerpá teplo z vody, vzduchu alebo zeme a premiestňuje ho na požadované miesto. O solárnych kolektoroch sa rovnako začína hovoriť čoraz častejšie. Sú ekologické a svojim fungovaním šetria životné prostredie. Solárne kolektory by však asi neboli vhodnou voľbou, pokiaľ sa váš dom nachádza v severnejších oblastiach, kde slnko nesvieti celoročne. Určite je potrebné zvážiť všetky možnosti a rozhodnúť sa v súlade so všetkými faktormi, ktoré vykurovanie domu ovplyvňujú.

kočka na koberci

Tipy na úsporné vykurovanie domu

Chcete počas zimy ušetriť na vykurovaní? V tom prípade určite nezakrývajte svoje radiátory uterákmi či iným prádlom. Ľudia zvyknú na radiátoroch počas zimy sušiť oblečenie, avšak v tom prípade sa teplo zadržiava a neprúdi do miestnosti. Vykurovanie domu pravidelne regulujte. Pokiaľ práve odchádzate z domu, znížte teplotu na regulátore o niekoľko stupňov, nevypínajte ho však úplne. Ubezpečte sa, že vaše dvere i okná dobre tesnia. V prípade poškodeného tesnenia vznikajú veľké straty tepla a o to viac sa musí v miestnosti kúriť. Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť teplo pri vykurovaní domu. Je preto iba na vás, či budete s teplom zaobchádzať ekonomicky alebo si priplatíte niečo navyše.

Ďalšie spôsoby, ako je možné vykurovať dom, nájdete na našej webovej stránke http://vykurovanie24.sk/.