Sedíme pri káve štyri generácie žien a spomíname na detské časy a zábavky v nich. Najmladšia z nás ma desať rokov a najstaršia 92 rokov. Zábava sa veru za toto obdobie zmenila.

kolotoč.jpg

  • Mladá generácia sa pod pojmom zábava ihneď predstaví  mobil, počítač, internet
  • Najstaršia generácia- priadky a tancovačky na dedine
  • Ďalšia žena vo veku 60 rokov si pod pojmom zábava predstavuje kolotoče z detstva a cirkus, ktorý neodmysliteľne patril  do života tejto generácie
  • Tridsiatnička si zasa spomína na diskotéky a tie pre ňu predstavovali istú formu relaxu a zábavy.

zábavný park.jpg
 Doba sa zmenila. Priadky a ľudové veselice na dedinu sa ale vracajú . Čoraz častejšie je počuť o návrate k tradíciám a k pôvodným remeslám. Je to ale skôr záležitosť ojedinelá, výnimočná a celkom isto sa nestane súčasťou každodenného rituálu.
Diskotéky fungujú dodnes. Povráva sa ale o nich veru všeličo. Taxikári voziaci veľké deti- úmyselne nepíšem mládež, lebo hranica detí na diskotékach je vraj nízka- by svoje vedeli rozprávať. Či to je vhodná forma zábavy komentovať nechcem- musia to posúdiť rodičia týchto detí a prirodzene policajné hliadky.
Kolotoče a cirkus sa žiaľ vytráca. Pred časom prišiel do nášho mesta cirkus- zopár detičiek si bolo pozrieť zvieratká ale masívna návštevnosť sa veru nekonala. Cirkus zažíva ťažké časy. Konkurencia internetu pre mládež je veľká a rovnako množstvo opatrení k chovu zvierat a k ich drezúre. Kolotoče sa točili celkom málo. Boli nádherné- labute, detský „autíčkový“, veľké koleso  a čo ja viem čo ešte.  Mamičky s detičkami kolotoče míňali a utekali do obchodných centier!
Voľakedy nebolo hádam dieťaťa, ktoré by sa aspoň raz nebolo na kolotoči zviezlo a pochutnalo si na cukrovej vate. Strelnica bola voľakedy tiež súčasťou tejto atrakcie. Dnes už som ju ani nevidela. Aj toto remeslo žiaľ asi vyhynie a odchádza do zabudnutia.