Návšteva pána Rossa v Číne prichádza niekoľko dní po tom, čo sa Washington vyhrážal, že uloží na tovary z Číny clá. Medzitým krajiny G7 zasiahli pre USA svoje nové oceľové a hliníkové dovozné tarify.
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire varoval, že obchodná vojna by mohla začať počas „niekoľkých dňoch“.
Hovorí, že oceľové tarify budú chrániť amerických výrobcov ocele, o ktorých hovorí, že sú životne dôležité pre národnú bezpečnosť. Pán Trump sa tiež sťažoval na prekážky, s ktorými sa americké spoločnosti stretávajú v Európe a inde.

vláda

Aké sú čínske vyhlásenia?
Vyhlásenie, ktoré vydala čínska strana počas rozhovorov s USA v Pekingu, nepovedalo nič konkrétne o výsledku a odvolalo sa na dohodu dosiahnutú minulý mesiac vo Washingtone o zvýšení nákupu amerických tovarov a služieb.
„Aby sme dosiahli konsenzus dosiahnutý vo Washingtone, obidve strany mali dobrú komunikáciu v rôznych oblastiach, ako je poľnohospodárstvo a energetika a dosiahli pozitívny a konkrétny pokrok, zatiaľ čo príslušné podrobnosti ešte musia potvrdiť obidve strany.
Štátna tlačová agentúra Xinhua však vydala vyhlásenie, ktoré varovalo pred obchodnou vojnou a povedalo, že obe strany by sa mali stretnúť na polceste.
„Reforma a otváranie a rozširovanie domáceho dopytu sú národnými stratégiami Číny. Naša zavedená rytmus sa nezmení,“ uviedla.
„Ak Spojené štáty zavedú obchodné sankcie vrátane taríf, všetky hospodárske a obchodné úspechy dohodnuté oboma stranami budú neplatné.“

donald trumph

Čo sa snaží USA robiť?
Pekingské rozhovory boli zamerané na zníženie bilaterálneho obchodného deficitu. USA v súčasnosti kupujú od Číny takmer štyrikrát viac, ako ich predáva.
Tón vyhlásenia naznačil, že ústupky Číny v rozhovoroch z minulého mesiaca vo Washingtone nestačia na správu vlády Trump, hovorí korešpondentka BBC Asia Business Karishma Vaswani.
Analytici tvrdia, že vyhlásenie mohlo byť navrhnuté ako vyjednávaciu taktiku zameranú na zvýšenie tlaku na Čínu pred nedeľným stretnutím, na základe domácej kritiky, že pán Trump zmení na Čínu.
Na konci nedeľného stretnutia v Pekingu nebolo vydané žiadne spoločné vyhlásenie a čínske pripomienky nereagovali na strane USA.