Dnešné rúry toho dokážu oveľa viac než len upiecť koláče, alebo mäso. Nemusíte pri nich tráviť hodiny len aby vám jedlo neprihorelo a ani pracne odhadovať teplotu pečenia. Kvalitnejšie rúry disponujú množstvom funkcií – môžete v nich grilovať, ale aj rozmrazovať potraviny.

moderní kuchyň

Podľa zdroja energie delíme rúry na plynové a elektrické.
Plynové rúry – zdroj energie je plyn. Nevýhodou týchto rúr je spodný ohrev. Tieto spotrebiče ohrievajú potraviny zospodu, takže sa môže stať že spodok bude chrumkavejší než vrch. Tiež je problém presne nastaviť teplotu v rúre.
Elektrické rúry – zdrojom energie je elektrika. Tieto rúry majú veľa kladov,  vďaka ktorým sa dostali pred plynové rúry. Rovnomerne jedlo ohrievajú zhora aj zospodu. Jedlo nevysušujú a teplota rúry sa dá nastaviť presne.
Elektrickú rúru si môžete vybrať podľa toho kam ju chcete umiestniť.
Vstavané rúrysú súčasťou kuchynských liniek. Dvierka na tejto rúre sa môžu otvárať vertikálne, alebo horizontálne.

hořák

Kombinované rúry– táto rúra je súčasťou sporáka. Horáky zväčša používajú ako zdroj energie plyn, rúra je na elektrinu. Výhodou tohto typu je, že ho môžete kedykoľvek premiestniť. Nie ste nijako obmedzovaní kuchynskou linkou.

Druhy pečenia.
–         Horný a dolný ohrev s ventilátorom – tieto elektrické rúry jedlo rovnomerne upečú a nevysušia.
–         Horúci vzduch – horúcovzdušné pečenie je najobľúbenejším spôsobom pečenia. Funguje na princípe kruhového ohrevného telesa odkiaľ je teplo rozvádzané ventilátorom po celom objeme rúry.

troua

Funkcie elektrických rúr.
–         Grilovanie – ak máte radi grilované pochúťky nemusíte hneď hľadať gril. Obzrite sa len po elektrických rúrach s touto funkciou.
–         Parná rúra – varenie na pare je zdravé. Jedlo si zachová množstvo vitamínov, minerálov a živín. Tento spôsob prípravy isto ocenia milovníci zdravého životného štýlu.
–         Rozmrazovanie – rozmrazovanie v rúre je rovnomerné a šetrné k potravinám. Rozmrazuje sa teplotou vzduchu, ktorá je pre túto činnosť optimálna.
–         Tepelná ochrana dvierok – ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú deti určite sa obzrite po rúre, ktorá je opatrená touto funkciou.
–         Osvetlenie – vďaka svetlu vo vnútri rúry ju nemusíte stále otvárať a kontrolovať tak priebeh pečenia.