Baví vás záhradkárčenie? V tom prípade musíte mať na svojej záhrade, alebo balkóne stovky až tisícky rôznych letničiek. Alebo ani nie? Ono je to tak. Koľko ľudí, toľko chutí. Niekto miluje okrasné, niekto zas skôr úžitkové rastliny. V prírode však platí jedno pravidlo. Aby všetko fungovalo tak, ako má, musí existovať akási rovnováha. Tú na svojej záhrade vytvoríte len tak, že sa nezameriate na jeden druh rastlín. Ak teda nepatríte k milovníkom letničiek, prečítajte si dva dôvody, prečo by u vás určite nemali chýbať.

louka
 
Liečia pôdu
 
Niektoré z jednoročných rastlín, ale samozrejme i tie trvácne, dokážu vyslovene liečiť pôdu. Napríklad veľmi populárny kvietok aksamietnica. Stretnete sa s ňou takmer v každej záhrade na dedine. Možno aj preto ich mnoho ľudí vníma ako symbol sedliackej záhrady. V skutočnosti to však bude asi trochu inak. Tety na dedinách totiž veľmi dobre vedia, čo robia. Aksamietnica, alebo ľudovo fajruška, dokáže bojovať s jedným z najväčších škodcov žijúcich v pôde, teda s háďatkom. Tieto milimeter dlhé červíky sa zavŕtavajú do koreňov, takže dokážu zničiť celú rastlinu. Nachádzajú sa v každej pôde. Problém však nastane až vtedy, keď sa premnožia. Ak sa ale zavŕtajú do koreňov tejto letničky, tá vypustí jed, ktorá ich účinne zabije. Preto by ste ich mali vysádzať preventívne, a to priamo medzi zeleninové hriadky. Podobným spôsobom dokážu proti háďatkám bojovať aj iné druhy rastlín. Napríklad nechtík lekársky. Základom je, aby boli tieto kvetiny vysádzané na husto.

lučina
 
Lákajú opeľovačov     
 
Bez opeľovačov, teda hmyzu, by neboli ani potraviny. Najznámejším opeľovačom je určite včela. V skutočnosti, však túto dôležitú úlohu vykonáva omnoho viac druhov. Napríklad taký čmeliak, včelu prekoná. Mohli by sme povedať, že všetko čo sadne na kvet, ho zároveň aj opelí. Aby však hmyz nejaká tá kvetina zaujala, musí preňho lákavo vyzerať a taktiež voňať. No a presne túto úlohu zohrávajú letničky, ktoré hmýria miliónmi farieb.