Rozhodnutia. Niektoré nesú prívlastok „veľké“, iné sú zase z tých všedných. Takmer každého nás však postretla otázka ohľadom ďalšieho štúdia. 4 roky strednej školy skončili a nastal čas rozhodnúť sa, čo bude ďalej. Práca? Štúdium? Práca v kombinácii so štúdiom? Odsťahujem sa? Budem bývať sám, na internáte, v byte? Množstvo otázok a nejasná budúcnosť. Keď sa nad tým pozastavíte a obhliadnete späť, rozhodli ste sa správne?

dohoda.jpg

Uvažujme príklad, kedy na jednej strane stojí kaderníctvo a úspešná kaderníčka v ňom pracujúca a na strane druhej daňová poradkyňa. Keďže pani v kaderníctve sa stará o všetko sama, napriek tomu, že má nejaké vedomosti o daniach, daňové priznanie by si sama vyplniť dokázala iba s problémami. Ak by sa však veľmi posnažila, pravdepodobne by to zvládla. Problém je však v tom, že by jej to trvalo veľmi dlho a nemohla by sa venovať svojej práci. Prišla by teda o istý finančný zisk na úkor času, ktorý by strávila nad papiermi vyplňovaním daňového priznania.
Povedzme, že by jej celý proces zabral 5 hodín. Za tento čas dokáže obslúžiť 3 zákazníčky a zarobiť si 100€. Poprosí teda svoju známu, ktorá jej daňové priznanie vyhotoví za celkovú čiastku 30€. Vďaka tomu, že sa kaderníčka z nášho príkladu sústredí na prácu, v ktorej je lepšia, ušetrí 70€. V opačnom garde to platí rovnako. Daňová poradkyňa sa radšej dá ostrihať u profesionálky, než by experimentovala doma. Za ušetrený čas obslúži ďalších klientov a svojím jednaním ušetrí istý obnos peňazí.

kalkulačka.jpg

Príklad nám ukazuje špecializáciu podľa absolútnej výhody.  Dve nezávislé ženy z nášho príkladu sa špecializovali. Kaderníčka si radšej nechá poradiť od skúsenej daňovej poradkyne a ušetrí nielen čas, ale i financie. Navyše sa môže venovať tomu, v čom je dobrá. Absolútna výhoda znamená, že človek je lepší než iný jedinec v istej oblasti. Takáto špecializácia funguje i v medzinárodnom obchode. Ale, o tom až neskôr…