Radiátory sú najviac využívané pri rekonštrukciách starších rodinných domov, kde je napojenie na plynový kotol, alebo v bytových domoch, kde je vykurovanie riešené centrálnym systémom. Radiátory, ktoré sú vyrábané modernými technológiami sú vysokokvalitné, úsporné a zároveň estetické. Najčastejšie sú predávané doskové, teda ploché radiátory, ktoré sú nenápadné, vhodné do každého priestoru. Vyrábajú sa vo viacerých konštrukčných podobách, majú rýchlu reguláciu tepla a ich montáž je veľmi jednoduchá. Okrem klasických typov sú predávané aj rebríkové druhy, ktoré sú vhodné do kúpeľňových priestorov, ale aj dizajnové kúsky pre najnáročnejších zákazníkov.

radiátor

Kde je vhodné umiestniť radiátor

Správne umiestnenie radiátorov ovplyvní efektivitu vykurovania a výkon celého vykurovacieho systému. Najvhodnejšie a najčastejšie miesto pre umiestnenie radiátora je priestor pod oknom. Pri voľbe veľkosti radiátora sa zamerajte na to, aby bola pokrytá celá šírka steny pod oknom. Tento spôsob umiestnenia je ideálny, pretože od okna prúdi nadol chladný vzduch a od radiátor nahor teplý vzduch. Dosiahneme tým ideálnu cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Radiátor môže byť pripojený dvoma spôsobmi, a to spodným, alebo bočným. Správne pripojenie zabezpečí prívod ohriatej vody z kotla do radiátora. Pre spoľahlivé pripojenie sa obráťte na skúseného inštalatéra, ktorý tieto práce vykoná bezpečne.

topení

Údržba a odvzdušnenie radiátorov

Pred začiatkom vykurovacej sezóny je potrebné radiátory odvzdušniť. Vykonáva sa tak z dôvodu odstránenia vzduchu v teplovodnom obehu, pretože bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania a môže spôsobovať hluk. Postup nie je časovo ani technicky náročný, nie je teda potrebné volať odborníka, zvládne to aj šikovný majiteľ domu. Odvzdušnenie sa vykonáva otvorením regulačných ventilov, aby mohla pretekať voda i vzduch a vypnutím kúrenia, aby sa ustálil tlak. Pootvorením odvzdušňovacieho ventila dosiahneme vypúšťanie vzduchu. Ten bude vychádzať spolu s vodou, preto je potrebné k ventilu priložiť nádobu na jej zachytenie. Po vypustení vzduchu môžeme postupne napúšťať vodu do obehu. Na záver uzavrieme všetky ventily prívodu vody. Pravidelná údržba je základom dobre fungujúceho kúrenia, preto okrem odvzdušnenia by sme pred zimnou sezónou mali radiátory starostlivo prezrieť, skontrolovať, či nejavia známky korózie, ktoré by mohlo viesť k prederaveniu materiálu. Vhodné je tiež utrieť ich od prachu a nečistôt.

Moderné radiátory vyrobené z certifikovaných materiálov nájdete na stránke medzinárodného výrobcu vykurovacích systémov: https://www.viessmann.sk.