Otvorené a presvetlené priestory, svetlé farby a vzdušnosť. Takto by sme mohli v krátkosti opísať štýl bývania, ktorý si v posledných rokoch našiel svoju obľubu aj v našich končinách. Reč je o minimalizme, pri ktorom nie je dôležité, aby bol byt čo najútulnejší, ale skôr o to, aby pôsobil čistým dojmom. Preto zabudnite na koberce, záclony a závesy. Zabudnite na sošky, vystavené poháre, deky a vankúše na pohovke, či rodinné fotografie na stenách.

stěny skleněné.jpg

Základným prvkom v takto ladených bytoch, musí byť veľa miesta, otvorený priestor a svetlo. V skutočnosti interiér nemusí byť až tak priestranný. Stačí, ak tento efekt dosiahnete iba takpovediac na oko.

  1. Z miestností odstráňte čo najviac nábytku, kobercov a doplnkov.
  2. V miestnosti by malo ostať len niekoľko kúskov nábytku, v jednej farbe.
  3. Steny i strop musia byť čisté, ideálne v svetlých farbách. Jednoznačnou voľbou, by mala byť biela.
  4. Podlaha musí byť ladená do rovnakých farieb a štýlu. Vhodným riešením sú laminátové podlahy v svetlých odtieňoch, ktoré budú prirodzene splývať so zvyškom miestnosti. Nemali by byť príliš tmavé. Úplne postačí, ak to bude o jeden, maximálne dva odtiene tmavšia farba, ako vaše biele steny.

Priestor musí byť presvetlený. Preto sú dôležité najmä veľké okná bez závesov, či záclon a žalúzií. Úplne dokonalý minimalistický efekt, vám pomôžu vytvoriť presklené steny od LMmont, ktoré doslova prepustia svetlo o každého kútu domácnosti. Navyše urobia z celého bytu jeden kompaktný a navzájom prepojený priestor. Tu pltí, že čím viac skla, tým lepšie.

skleněné stěny.jpg

Možno nie ideálne do bytu

Minimalistický štýl je samozrejme niečo, čo len veľmi ťažko môže fungovať v našich domácnostiach, kde aj reálne žijeme. Ak by ste sa chceli tohto dizajnu držať stopercentne, museli by ste veľa investovať do rekonštrukcie a navyše i údržba, by nebola jednoduchá. Ak sa vám ale niečo podobné páči, môžete sa realizovať napríklad vo svojej kancelárii, alebo takto prerobiť jednu miestnosť vo svojej domácnosti.